Koleksiyon

HAKKIMDA

Ayşen Nazlı Doğup büyüdüğüm ve bugüne kadar yaşadığım İzmir’de devamlı olarak sosyal yaşamın içinde bulundum.  Annemin Kuşadası, babamın Kayseri, eşimin ise anne tarafından Kosova, Priştina kökenli olmaları bana farklı kültür ve yaşam tarzlarını yakından izleme fırsatını sundu.

Üniversiteden sınıf arkadaşım olan eşim Ziya Nazlı ile evlenip gittiğim Kanada Québec Eyaleti  Lennoxville, Bishop’s Üniversitesi İş idaresi bölümünde  lisans, daha sonra da Université de Sherbrooke  İnşaat Mühendisliği bölümünde yüksek lisans yaptığım  yıllarda birçok sergi  ve davetlere katıldım, uluslararası programlarda Türk masasını hazırladım.

Kanada’da beş yıl süreyle İngiliz,  Amerikan ve Fransız mutfağı ile ilgili açılan kurslara ve eğitim programlarına katıldım. Zaman içerisinde Türkiye’den gelen akraba ve dostlarımdan almış olduğum tarifler ve görsel uygulamalarla öğrendiğim Türk yemekleri ile yaşadığımız Sherbrooke şehrinde, büyük davet sofraları hazırladım. Türk yemekleri yapımı dersleri verdim. Türk damak tadını her fırsatta yaşadığımız bölge insanına tanıtmaya çalıştım.

Tabii ki bu arada gerek Türkiye’den, gerekse yurtdışından olmak üzere çok sayıda yemek tarifleri ve kültürleri ile ilgili kitap ve dergi edindim.

Katıldığım uluslararası toplantılarda, ülke gelişmişliğinin değerlendirilmesi kriterlerinde koleksiyonculuğun, arşiv hazırlamanın, belge toplamanın çok önemli olduğunu gördüm ve elimde bulunan belirli sayıda dökümanlarla yola çıkarak yemek ve mutfak kültürü ile ilgili bilgi ve belge toplamaya başladım.

İşin içine girince konunun çok geniş olduğunu görerek, üstesinden gelebilmem için sadece Türk ve Osmanlı mutfağı kültürü ve yemek tarifleriyle sınırlı kalmam gerektiğine karar verdim.

Hemen çeşitli yayınevleriyle temasa geçtim. Bugüne kadar basılmış olan tüm mutfak ve yemek kültürü ile ilgili yayınları temin etmeye çalıştım.  Sahaflarla irtibata geçtim, müzayedelere katıldım. Çeşitli sitelere üye oldum, listelenen her yeni ürünü takip edebilme şansını yakaladım. Resmi kurumlarla iletişime geçip konuyla ilgili yayınların tarafıma gönderilmesini sağladım.

Şu anda tahmin ediyorum ki,  en kapsamlı Türk ve Osmanlı mutfak ve yemek  kültürü arşivine sahibim. Yaşadığım sürece de tüm imkanlarımı kullanarak koleksiyonumu geliştirmeye devam edeceğime inanıyorum.

Bu siteyi hazırlamamın amacı, ilgili olan kişilerin inceleyerek eksikleri konusunda beni bilgilendirmeleri; aynı şekilde kendileri biriktiriyorlarsa bende olan fazlalıklarla kendilerine yardımcı olabilmemdir. Koleksiyonculuk ve belge toplama insanın içine bir virüs gibi yerleşiyor. Alışkanlıktan öte bir yaşam tarzı haline geliyor. Ben de önce yemek kitaplarıyla başladığım arşiv oluşturma çalışmalarına şeker, çiklet, çikolata, kahve, çay, vs. teneke kutularıyla devam ettim. Değişik markalarda satılan peynir, yoğurt, yağ,  konserve kutularını toplamaya başladım. Aynı zamanda bugün piyasada bulunan meşrubatlardan birer örnek temin ettim. Zaman çabuk geçiyor. Bugün alınanların çok büyük bir bölümünün birkaç yıl içinde artık olmayacağını yaptığım çalışmalar sonunda öğrendim. Bütün bu kutuların sitede görülmesiyle, bildirilecek yeni ürünlerin eksiklerimi biraz daha azaltacağına inanıyorum.  Yeni eski hiç önemli değil, yeter ki farklı olsun.

Sadece kitaplarla girdiğim bu uğraş, siyasi parti rozetleri toplamayla devam etti. Kendimde bulunan siyasi parti rozetlerine ilaveten Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne kadar kurulmuş olan tüm siyasi partilerin rozetlerini temin ederek bir arşiv hazırlamaya çalıştım. Temin edebildiğim tüm rozetleri de sitede listeledim.

Ayrıca ailece Ömür Boyu üyesi olduğumuz İzmir Alsancak Lions Kulübü’ nden almış olduğumuz tüm ödül, görev ve anı rozetlerini de listeleyerek siteye koydum. Eksik olanların tamamlanması konusunda herkesin yardımını beklerim.

Bir konu üzerinde çalışmaya başlayınca yakınlarınızdan büyük destek görüyorsunuz. Ben bu konuda çok şanslıyım. Her zaman desteğini gördüğüm, Devlet Bakanımız Sayın Işılay Saygın kendilerine takılan rozetlerin büyük bölümünü arşivime hediye etti. Ben de bu rozetleri Sayın Bakanımızın adına açtığım sayfada listeledim. Aynı zamanda dönem dönem gerek çeşitli sivil toplum örgütlerinden almış olduğum görev nedeniyle kullandığım veya katılmış olduğum toplantılarda takılan rozetleri de bir anı olması amacıyla listeledim.

En son olarak da çocukluğumdan beri sakladığım tüm metal paraları zaman ve değerlerine göre ayırdım. Bende bulunmayanlardan da temin etmeye çalışarak listeledim.

Umarım güzel bir çalışma olmuştur. Yaşadığım sürece belirttiğim kategorilerde temin etmeye devam edeceğim.

Koleksiyonumu geliştirmede bana desteklerini esirgemeyen tüm sevdiklerime çok teşekkür ediyorum.

İnşallah çocuklarım Kaan ve Berk benden sonra alacakları bu emaneti korurlar ve büyütmeye devam ederler.

Tarihe ışık olması dileğiyle…

Ayşen Nazlı Ocak 2011